La mulți ani, România!

Elevii Școlii Gimnaziale Sâncraiu de Mureș au realizat cu ocazia zilei de 1 Decembrie o serie de activități pentru a marca această zi importantă.

Astfel elevii clasei a II-a A au realizat stegulețe și chiar dacă sunt micuți au învățat despre regiunile care în data de 1 Decembrie 1918 s-au unit cu țara mamă. Aceștia au mai realizat din hârtie creponată o hartă uriașă a României actuale și au ascultat și învățat cântece și poezii patriotice. Activitățile au fost coordonate de doamna învățătoarea clasei a II-a A, Alexandra Cismaș: „1 Decembrie este o zi încărcată emoțional și plină de însemnătăți istorice pentru întreaga țară. Noi, românii, suntem datori să sărbătorim an de an ziua în care Marea Adunare de la Alba-Iulia votează unirea Transilvaniei cu România. Astfel, am decis împreună cu elevii mei să acordăm atenție acestei zile și să participăm cu interes la diverse activități specifice. Am îmbrăcat cu mândrie portul național, am învățat cântece și poezii patriotice. Copiii au fost entuziasmați și foarte implicați în activități”.

De asemenea, profesoara Alexandra Dălălău le-a vorbit elevilor despre importanta zi de 1 Decembrie și alături de clasa a VI-a a realizat o serie de activități pentru a marca Unirea Mare. Copiii au descoperit cum s-au desfășurat evenimentele de după Primul Război Mondial și cum a ajuns România, o țară mică și cu puțină putere, să devină în 1918 „România Dodoloață”.

Fodor Ella din clasa a VI-a și-a încântat colegii, cântând la flaut un cântec patriotic.

Elevii au învățat cu entuziasm cântece și poezii patriotice, descoperind semnificația portului popular românesc, a limbii naționale, a imnului și a zilei de 1 Decembrie 1918.