Istoric

Documente istorice atestă existenţa unui învăţător în comuna Sâncraiu de Mureş în anul 1600, iar recensământul din anul 1788 demonstrează existenţa unei şcoli în localitate.

După 1840 se vorbeşte tot mai mult de învăţământ popular, de o şcoală populară. Lângă actuala biserică ortodoxă exista o sală de clasă cu elevi în ciclul primar. S-au păstrat procese-verbale ale unei şcoli de stat conduse de un preot unitarian între 1875-1909. La 12 noiembrie 1886 se sărbătoreau 10 ani de existenţă ai şcolii de stat, care număra 65 elevi. La 5 septembrie 1907 se decide construirea actualei şcoli. Ea avea trei săli de clasă, un birou şi o locuinţă de serviciu. Ea a fost inaugurată în 1908. Corpul mare al şcolii a fost extins în anul 1966. În anul 1978 s-a mai construit un corp de clădire care cuprinde sala de gimnastică, vestiarele, o magazie, un centru de documentare şi informare şi două săli de clasă.  În total în prezent avem 19 săli de clasă, cancelaria, birourile, secretariatul, direcţiunea, oficiul, sala de gimnastică, vestiarele şi grupurile sanitare şi însumând 2219,43 m2.

Şcoala se află în centrul comunei Sâncraiu de Mureş. Comuna Sâncraiu de Mureş se află în suburbia oraşului Tg-Mureş şi face parte din organizaţia “Zona metropolitană Tg.-Mureş”.

Începând cu anul școlar 2011-2012 de școala noastră are în coordonare și Școala Gimnazială Nazna, iar începând cu anul școlar 2012-2013 și Grădinița cu program Normal Sâncraiu de Mureș și Grădinița cu Program Normal Nazna. Distribuția populație școlare în cele patru unități este următoarea:

1. Școala Gimnazială Sâncraiu de Mureș, 329 elevi, clasele pregătitoare – a VIII-a
  2. Școala Gimnazială Nazna, 178 elevi, clasele pregătitoare – a VIII-a
  3. Grădinița cu Program Normal Sâncraiu de Mureș, 109 preșcolari
  4. Grădinița cu Program Normal Nazna, 65 preșcolari

În unitățile noastre școlare sunt școlarizați atât copii de naționalitate română cât și de naționalitate maghiară, elevi care apoi urmează cursurile liceelor din municipiul Târgu-Mureș.

Fiecare unitate școlară funcționează în clădire proprie, având dotările necesare desfășurării actului educațional.