Misiune

Şcoala noastră îşi propune şcolarizarea tuturor elevilor din comună, inclusiv a celor instituţionalizaţi, folosirea şi dezvoltarea potenţialului intelectual al copiilor în acord cu cerinţele învăţământului modern.

Colectivul didactic se preocupă de realizarea obiectivelor programelor şcolare, de dezvoltarea interesului pentru lectură al elevilor, folosirea calculatorului, informarea prin internet, cunoaşterea şi valorificarea valorilor locale, astfel încât să satisfacă nevoia fiecărui elev de a se simți competent în a deține și utiliza informația, deschis spre schimbare și spre înțelegerea și respectarea valorilor socio-culturale ale unei societăți culturale.

Formarea colectivelor de elevi, punerea în valoare a potenţialului creativ prin activităţi educative, cercuri, formaţii artistice, sportive, acţiuni culturale, etc.